T-Villas

Ankara, Temelli ilçesinde yer alan ikiz villa niteliğinde bir konut projesidir. Kesme taş malzemeden oluşturulan yüksek duvarlar ile onlara yaslanan sade cepheler yapının temel tasarım yaklaşımına işaret eder.

Yüksek taş duvarlar iki konut alanını birbirinden ayırarak özel alanları tanımlarken, barbekü ile ona ait bacayı da saklayarak çarpıcı bir dil oluşturulur. Üç odalı ve iki katlı olarak tasarlanan yapının kabuğunda kütleleri nötr bir dilde beyaz ve dikey boşluklar ile tasarlanmıştır. Yapının geniş pencerelerine ise iklim koşulları göz önünde bulundurularak ahşap kepenkler eklenerek hem kütleye daha sıcak bir kimlik verilmiş hem de ısıl koruma sağlanmıştır.

Yapı içerisinde ise, kullanıcı konforu düşünülerek yapının salon kısmında tavan yüksekliğini arttıracak biçimde, birinci kat asma kat biçiminde çalıştırılmıştır. Bu yaklaşım salondaki kullanıcı için ferah ve estetik bir kullanım sağlarken, salon ile ilişki kuran üst kattaki koridor alanı da güçlü iletişime imkan sağlayan bir mahal haline getirilmiştir.